Prudké reakce na německý test kočárků

Nejnovější testy kočárků v Německu, které server exkluzivně zprostředkoval i Slovenské čtenářům, vyvolávají bouřlivé reakce na straně prodejců, výrobců a uživatelů kočárků.

Německá organizace Stiftung Warentest svými kritickými zjištěními způsobila po celé Evropě doslova poprask. V celé „Baby“ branži se nemluví o ničem jiném, stejně i mezi rodiči. Zatímco výrobci jsou spíše zdrženliví a většinou podrobně studují výsledky testů, někteří prodejci neskrývají své rozhořčení a obviňují německých odborníků z amatérismu, který poškodily pověst tohoto odvětví. Například nizozemská společnost Maxi-Cosi zatím odmítla komentovat výsledky s tím, že jejich studuje a pak vydá prohlášení. Stejně reaguje mnoho dalších firem.

BRIO GO: Náš kočárek je bezpečný, ale i tak upravíme výrobní proces

Mezi „postiženými“ byl také populární kočárek BRIO GO, který testy neprošel, protože obsahoval škodlivé látky. Obchodní zastoupení firmy BRIO pro Německo, Rakousko a Lucembursko tvrdí, že jejich kočárky jsou bezpečné. Ale ředitel firmy Christian Alsbeck dodává: „Co nejdříve uděláme změny ve výrobním procesu.“
BRIO je populární výrobce nejen dětských dřevěných vláčků, ale také kočárků, ve Skandinávii patří jejich kočárky k absolutní špičce. Proto byly představitelé firmy verdiktem zaskočeni. Nový model kočárku BRIO GO není na trhu ještě ani rok a i přes relativní vysoké ceně se dobře prodává. Výsledky testů donutili vedení firmy ke krizovému zasedání a zajímavé reakci:
„Kočárek vyráběný v Číně se bude co nejdříve vyrábět bez jediné škodlivé látky,“ uvedl Alsbeck. Pesnel časový rámec však neupřesnil. Zároveň popřel, že by tím firma přiznávala svou vinu. Kočárek BRIO GO neobsahuje žádné zakázané látky a publikované výsledky testu Stiftung Warentest považujeme za „znejistění spotřebitelů,“ prohlásil zástupce firmy BRIO.

Testy neproběhly správně

Prudké reakce na německý test kočárkůU dovozce kočárků ABC Design k našim sousedům (jejich kočárek byl v testu také vyhodnocen jako nevyhovující) se dokonce vyskytly názory, že testy kočárků prováděné organizací Stiftung Warentest neproběhly správně. Podle zástupce této firmy se obsah škodlivin v kočárcích posuzoval podle normy, která neplatí pro dětské kočárky. „Test neproběhl správně, protože obsah škodlivin srovnán se špatnou normou. Kočárky dle normy ZEK 01-08 patří do kategorie 2, tedy kategorie výrobků přicházejících do styku kontaktem na delší dobu než 30 sekund, která má limit škodlivosti PAK (PAH) 10 mg na kilogram. Test však kočárky porovnával s normami kategorie 1 pro výrobky přicházející do styku s potravinami nebo přímým stykem s ústy, stejně jako hračky pro děti do 36 měsíců. Ta má, pochopitelně, přísnější limit, 0,2 mg na kilogram.
Pokud by test proběhl podle správných norem, tak například kočárek ABC Turbo 6S by tímto testem prošel jako vyhovující a bezpečný. Všechny hodnoty PAK (PAH) jsou totiž pod limitem kategorie 2, rukojeť – 5,5 mg / kg, látkový potah 0,72 mg / kg, výplň potahu 0,23 mg / kg, uvedl zástupce dovozce.

Nepřehlednou situaci kolem výsledků testů kočárků v Německu budeme i nadále pečlivě sledovat a informovat vás.