Rizika letní dovolené s dětmi

Léto a čas dovolených si chce každý užít, jak se patří. Proto myslete na možná rizika s předstihem a vyvarujte se jejich! Nabízíme přehled nejčastějších nepříjemností a první pomoc.

  1. Pozor na vodu!

    Vodní radovánky k létu neodmyslitelně patří. Mějte však stále na paměti, že dítě se může během několika sekund utopit (a to i v mělké vodě, údajně stačí pouze 8 cm), pouze dvě minuty stačí na to, aby ztratilo vědomí, a jen několik minut na to, aby mělo trvalé následky v podobě poškození mozku.
    Proto svého prcka nenechávejte u vody (včetně malého dětského bazénku) ani na malou chvíli bez dozoru – když se dítěti dostane voda na obličej, reaguje tak, že se chce nadechnout, aby mohlo křičet, a vodu vdechne. Zárukou úplného bezpečí tak nejsou ani žádné dětské plovací pomůcky.
    Důsledně dodržujte: Pokud si od dítěte potřebujete odskočit, dejte ho nejdříve pohlídat jinému dospělému.

Příznaky topení:

panický strach, porucha vědomí, nepravidelné dýchání, zmodrání,
plicní otok (vykašlávání narůžovělé zpěněné tekutiny),

křeče,
zastavení dechu,
podchlazení.

První pomoc:

Postiženého co nejrychleji vytáhněte, položte ho na záda a zjistěte, zda dýchá. Pokud ano, nechte ho v poloze vleže na zádech.

Pokud dítě nedýchá, zavolejte rychlou záchrannou službu a začněte podávat první pomoc. (Pokud je stav kritický, před kontaktováním nejdříve během jedné minuty dítě resuscitujte.)

Pokud dítě nedýchá, neměli byste se snažit z něj vodu vylévat. Dýchací cesty mu uvolněte záklonem hlavy a předsunutím dolní čelisti, palcem a ukazováčkem mu stiskněte nos a začněte podávat umělé dýchání, pokud nedojde k obnově dýchací činnosti, tak i celkovou resuscitaci.

Po obnovení životních funkcí dítě opatrně uložte do stabilizované polohy, zajistěte mu tepelný komfort (přikryjte ho dekou) a počkejte na příchod přivolané pomoci. Stále ho, samozřejmě, mějte pod dohledem.

Dítě musí podstoupit lékařské vyšetření, i když je při vědomí se stabilními životními funkcemi!

 

  1. Na co myslet v přírodě?

Nachlazení

Věnujte velkou pozornost oblečení dítěte, zejména tehdy, pokud jej nesete v stavech. Vy se sice při chůzi po lesích a horách neustále hýbete (a tím se zahříváte), ale vaše děťátko se nese a jen sedí. Deku (minimálně přehozenou přes nožičky) určitě využijete. Pokud jste dítětem v přírodě zůstáváte přes noc, dostatečně jej oblečte.

Nebezpečné předměty na zemi

Dítě kolem jednoho roku věku všechno přezkoumává samo. Ujistěte se, že tam, kde se hraje, nejsou nebezpečné nástrahy – střepy, ostré hroty, zapomenutý rybářský háček a podobně.
Rostliny a houby

Dítě může omylem sníst nějakou jedovatou bobulku nebo hubu. Dávejte pozor, co vkládá do úst. Při podezření na otravu vždy zajistěte zbytek látky nebo potraviny, kterou dítě jídlo, případně vzorek zvratků, a vezměte je s sebou na lékařské ošetření.

 

Oheň

Vysvětlete dítěti při večerním táboráku jasně, že mu oheň může ublížit. Dejte pozor na způsob zapalování – podpalování ohně pomocí benzinu (či jiné hořlaviny) může způsobit nečekané vyšlehnutí plamenů a v okamžiku chytit a zapálit oblečení. Chraňte dítě nejen před otevřeným ohněm, ale i před popálením od krbu či zahradního grilu.

Hmyz a parazity

Prevence nikdy nezaškodí. Nepříjemnému bodavému hmyzu, klíšťatům, ale i parazitům typu svrabu zabraňte repelenty nebo přírodními odstrašujícím účinkem.ť hmyzu s ověřeným účinkem, vhodným oblečením (nejlépe s dlouhými rukávy a nohavicemi ve světlých barvách, protože na světlém podkladu klíštěte snadno odhalíte) a obutím (obujte dítěti pevně uzavřené boty , ne sandály), na kočárek používejte moskytiéru. Večer dítě vždy pečlivě prohlédněte.

3. Odvrácená tvář letního slunce
Úžeh

Vzniká pod vlivem celkového přehřátí organismu. Vnitřními příčinami mohou být: porucha funkce štítné žlázy, pro kterou se tvoří nadměrné teplo v těle, nedostatek tekutin a solí na tvorbu potu nebo setrvávání v nadměrně vlhkém prostředí, kdy se tělo nemůže ochlazovat v extrémně teplém prostředí (nad 35 ° C).

Úpal se projevuje bolestmi hlavy, závratěmi, nevolností, zvracením, zrychleným dýcháním, zrychleným tepem, kůže je suchá, bez potu. Stav se může zhoršovat do křečí, bezvědomí až do šokového stavu. Zároveň se výrazně zvyšuje tělesná teplota nemocného, ​​která může dosáhnout až 40 ° C. Ochranou před úpalem je dostatek tekutin, omezení fyzické námahy, především v exponovaných denních hodinách (přes poledne), podstatné je vyloučit nebo omezit pobyt na slunci v největších vedrech.

První pomoc:
Postižené přivést do stínu (ideální je dobře větraná místnost). Uvolněte mu oděv, opatrně mu doplňujte tekutiny chybějícími minerály (iontové nápoje, mírně osolená voda), na tělo mu přikládejte studené obklady a ledové obklady na hlavu a slabiny. Vhodné je zvlhčovat pokožku sprejováním vodou. Chladivá sprcha pomůže snížit tělu teplotu, ale pozor! Pro hrozbu z tepelného šoku by teplota vody neměla klesat příliš rychle.

Vzniká v důsledku podráždění mozku a jeho blan přímým působením slunečních paprsků. Obvykle dochází ke kombinaci obou – úžehu i úpalu zároveň. Před úžehu se ochráníme v horkých slunečných dnech pokrývkou hlavy, dostatečným zásobováním tekutinami, ochlazováním těla sprchováním či koupáním. Příznaky úžehu jsou podobné jako u úpalu, navíc vám může tuhnout šíje nebo se projevovat podobně jako zánět mozkových blan.

První pomoc:

Postupné zchlazování celého organismu, doplňování tekutin, odpočinek v poloze s podloženými nebo zvednutými končetinami.

Při úžehu se doporučuje zvednout pacientovi hlavu.

Rizika letní dovolené s dětmiMdloba

Dochází k ní při kombinaci zvýšené teploty a dlouhého stání. Příčinou je nedostatečné prokrvení mozku. Projevuje se nevolností, malátností a závratěmi až odpadnutím. Tomuto stavu lze předejít dostatečným příjmem tekutin, občasným ochlazováním a procházkami.

První pomoc: ochlazujeme především hlavu postiženého, ​​doplňujeme mu tekutiny. K osvědčeným patří iontový nápoj, mírně osolená voda, studený, mírně oslazený čaj s citronem. Čistá voda není vhodná.

Vyčerpání z horka (exhausce)

Vzniká při větší ztrátě tekutin. Na rozdíl od mdloby jde o delší stav. Kromě obvyklých příznaků se přidávají poruchy chování, excitace, zmatenost, delirium.
První pomoc: Přestože jde o velkou ztrátu tekutin z organismu, není možné podat postiženému příliš velké množství najednou. Opět pouze po malých dávkách, jako v předešlých případech.

4. průjmových onemocnění v létě

Zatímco v chladných měsících děti bojují s virovými střevními nákazami, léto je doménou bakteriálních nákaz (způsobených buď přímo bakterií, nebo její toxinům) a střevních potíží spojených s horkem, koupáním a dietetickými chybami.

Základem léčby průjmu jsou dietní opatření, které závisí na věku dítěte. Nezbytnou součástí léčby je prevence odvodnění. Antibiotickou léčbu vyžadují jen komplikované, těžké průběhy onemocnění. U kojených dětí výživu z prsu nepřerušujeme, ztráty tekutin doplňujeme rehydratačním roztokem s minerály (v prvních 4 hodinách 30-50 ml / kg, později stačí 10 ml / kg po každé průjmovité stolici).

Dětem na umělé výživě ponecháme mléko, které pili dosud, ale místo ve vodě ho můžeme připravit v instantní rýžové kaši nebo v rýžovém, případně v mrkvovém odvaru. Ztráty tekutiny opět doplňujeme rehydratačním roztokem. V případě vícenásobné průjmovité stolice je možné po konzultaci s pediatrem změnit mléčnou formuli na speciální mléko s nízkým obsahem mléčného cukru (laktózy).

Pro děti starší než rok je základem dieta (rohlík, piškot, rýže s masem, případně nadrobno nakrájená mrkev, případně banán, strouhaná jablka) a dostatek neslazených tekutin. Během prvních čtyř hodin léčby průjmu podáváme rehydratační roztok v dávce min. 30-50 ml / kg. Mléko a mléčné výrobky v akutní fázi průjmu u dětí starších jednoho roku věku vynecháme. Vhodné nejsou ani sladké nápoje, protože průjem zhoršují.

Průběh a trvání průjmu mohou příznivě ovlivnit potravinové doplňky – probiotika, ale i medikamenty, které absorbují toxické látky ve střevě, jako jsou živočišné uhlí nebo absorpční jíl (Smecta). O podání těchto prostředků se poraďte se svým lékařem.

Doplňování tekutin při průjmu je prevencí odvodnění organismu, t. j. Dehydratace. Při dehydrataci dochází k rozvratu vnitřního prostředí a následně k poruše životních funkcí, proto je průběžné zavodnění tak důležité. Pokud se vám při průjmu nedaří dítěti doplňovat tekutiny například proto, že současně vrací, ihned vyhledejte lékařské ošetření.

Léto na horách

Pro dovolenou na horách platí podobné opatření jako při dovolené u moře. Intenzivnímu sluníčku a potenciální možnosti spálení předejdete vhodnými letními doplňky. Vybavte sebe i své děti pokrývkou hlavy a slunečními brýlemi s UV. Pro ochranu pokožky používejte krém s vysokým ochranným faktorem. A nezapomeňte, že natírat se jednou denně obvykle nestačí.
Nevěřte poplašným zprávám!

Před letem se prostřednictvím internetu šíří různé poplašné zprávy, tzv. hoaxy. Mohou se týkat údajných krádeží dětí, útoků virů na výpočetní techniku, proseb o darování krve nebo jinou pomoc. Zpráva vždy obsahuje výzvu k šíření. To, zda jde o poplašnou zprávu, si snadno ověříte na www.hoax.cz.

Jeden, dva, pedofil jde po tebe!

Prožili jste skvělou dovolenou a chcete se kamarádem na sociálních sítích pochlubit svými fotografickými odlovy? Udělejte selekci a všechny fotky odhalující intimní partie vašich dětí vyřaďte. Nikdy nevíte, kdo si vaše fotografie prohlíží a co má v úmyslu.